Ki jogosult a munkáshitelt / szakmunkáshitelt felvenni?
- Azok a 17 és 25 év közötti fiatalok jogosultak munkáshitel felvételére, akik diákhitelre nem jogosultak, azaz nem rendelkeznek aktív hallgatói (egyetem, főiskola) jogviszonnyal,
- és legalább heti 20 órában munkaviszonyban foglalkoztatják őket, vagy egyéni vállalkozók.
Magyarország Kormánya képviseletében Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter 2024. október 30. napján tartott kormányinfón bejelentette a munkáshitel részleteit. A munkáshitel vagy más néven szakmunkás hitel lényege, hogy a pályakezdő, vagy éppen pályaelhagyó fiatalok vállalkozásuk fejlesztésére, képzésekre, eszközökre fordítsák azt, ezáltal erősítve a magyar gazdaságban betöltött szerepüket.
Mekkora összegű hitelt lehet felvenni?
A munkáshitel összege maximum 4 millió forint, ami teljesen kamatmentes.
Mennyi időn belül kell visszafizetni a munkáshitelt, és mennyi a havi törlesztőrészlet?
A munkáshitel/szakmunkáshitel maximális ideje 10 év, ami esetében a havi törlesztőrészlet összege körülbelül 33.000,-Ft.
Mire használható fel a munkáshitel?
A szakmunkáshitel szabadon felhasználható azaz bármire fordítható. Ettől függetlenül a hitel célja hogy a felvevő személy vállalkozásának elmozdítására használja fel, azaz eszközöket vásároljon, céget alapítson, képzéseken vegyen részt stb.
Melyek azok a kötelezettségek, amelyet a munkáshitel felvétele esetén teljesítenie kell a felvevőnek?
- 5 éven keresztül Magyarországon kell dolgozniuk, vagy valamilyen
- vállalkozói tevékenységet kell vállalniuk. (egyéni vállalkozás, kft. stb.)
Milyen kedvezményekre jogosult, ha a munkáshitel, szakmunkáshitel felvétele után gyermeket vállal?
A hitelszerződés megkötése után született gyermek esetén 2 évig nem kell törleszteni a munkáshitelt, a második gyermek születése után újabb törlesztési szünet, valamint a felvett hitel felének elengedése. A harmadik gyermek megszületése esetén a teljes hitelt elengedi a bank.
Hol lehet igényelni majd a munkáshitelt/szakmunkáshitelt?
A kormányinfó technikai részleteket nem tartalmazott, ugyanis a jogszabályi háttér kidolgozása még folyamatban van, de 2025. január 1. napjától vélhetően valamennyi banknál igénybe vehető lesz a munkáshitel. Fontos továbbá tudni, hogy a „munkáshitel” vagy másnéven szakmunkáshitel nem azonos a sokat által ismert munkáltatói hitellel, ugyanis ezt nem a munkáltató hanem bank nyújtja.
Lehetnek-e büntetőjogi következményei, ha valaki megszegi a fenti szabályokat?
A munkáshitel/szakmunkáshitel felvétele során csak rendkívül szélsőséges esetben állapítható meg valaki büntetőjogi felelőssége. Ilyen eset lehet például ha hamis munkáltatói igazolásokkal jut valaki a hitelhez, és/vagy eleve nem is állt szándékában azt visszatörleszteni amikor felvette. Ebben az estben (hitel) csalásról beszélhetünk. A csalás büntetési tétele 4 millió forintos összeg esetében három évig terjedő szabadságvesztés. Természetesen ha a hitelfelvétele után kerül valaki olyan helyzetbe, hogy a hitelt annak ellenére hogy korábban szándékában állt, nem törleszti- bűncselekményt nem valósít meg.